Respuesta :
Answer:
Dr interest expense $5,756.25
Cr cash $5,250
Cr Discount on bonds payable $506.25
Explanation:
Amortization of discount=$10,125/10 years*6/12=$506.25
The 6/12 implies that the amortization takes place every six months instead of annually.
The semiannual interest payment=$150,000*7%*6/12=$5,250
The interest payment would be credited to cash $5,250 and debited to interest expense for the year.
The amortization of discount would be credited discounts on bonds payable and credited to interest expense account as shown above in the answer section
Answer:
Dr. Interest Expense $5,756.25
Cr. Discount on Bond $506.25
Cr. Interest payable / Cash $5,250
Explanation:
Discount Amortization
Discount on the bond will be amortized on straight line basis and it is added to interest payment to make the interest expense value.
Discount for the period = Discount on the bond / bond life to maturity
Discount for the year = $10,125 / 10 years = $1,012.5 per year
Discount for the period = $1,012.5 x 6/12 = $506.25
Coupon / Interest Payment = Face value x Coupon rate x 6/12 = $150,000 x 7% x 6/12 = $5,250
Total Interest Expense = Coupon Payment + Bond amortization = $5,250 + $506.25 = $5,756.25