Answer:
63,756
Explanation:
March 31 book value (amortized initial amount) = 466244 + (5%*466244*3/6) = 477,900
466,244-477,900= 11,656
Fair value adjustment = 477,900-530,000 = (52,100)
Decrease in earnings = 11656+52,100 = 63,756
Therefore Appling’s comprehensive income is decreased by the bonds (ignoring taxes) in the March 31 quarterly financial statements by 63,756