Respuesta :
Answer:
A.
Jan 1 balance 72,350
Add year 1 purchases $22,100
Total $94,450
Deduct the closing balance $69,400
Difference = sold equipment at Net Book Value = $25,050
Add accumulated depreciation to date = $22,000
Cost of equipment sold = $47,050.
B.
Cash flow from investing activities.
Cash received from sale of equipment (the Net book value + Gain in sales) = $30,050
Cash invested in purchase of new equipment -$22,100
Net cash flow from investing activities $7,950
- The original cost of the equipment that was sold during 2016 is $47,050
- The amount of cash flow from the sale of delivery equipment that should be shown in the investing activities section of the 2016 statement of cash flows is $7,950
A.
First, determine the Net Book Value of the equipment sold.
= Balance + year 1 purchases - closing balance
= 72,350 + $22,100 - $69,400
= $25,050
Then,
Cost of equipment sold
= Equipment sold at Net Book Value + Accumulated depreciation to date
= $25,050 + $22,000
= $47,050
B.
Cash flow from investing activities.
= Cash received from sale of equipment (the Net book value + Gain in sales) - Cash invested in purchase of new equipment
= $30,050 - $22,100
= $7,950
Learn more at : https://brainly.com/question/14994776