4.7 cm. The tube is sealed at one end and loaded with lead shot to give it a total mass of M = 130 g. The tube floats in water (of density 1 g/cm3 ) in vertical position, loaded end down. What is the depth of the bottom end of the tube? Answer in units of cm.

Respuesta :

Answer:

Depth is 7.49cm

Explanation:

Given that;

The diameter of tube is (D)=4.7cm

Area of the tube is =πD^2/4

Area is 3.142*4.7*4.7/4=17.35cm2

Mass(M)=130g

Density =1g/cm^3

Recall that Density =mass /volume

Hence volume =130/1=130cm^3

Also note

Volume=area*depth

130=17.35*depth

Depth=130/17.35=7.49cm

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico