If an object is dropped from a height of h meters and hits the ground in t seconds, then t = *square root of h/4.9* Suppose that an object is dropped from the top of a building that is 266.56 meters tall. How long does it take to hit the ground? Round your answer to the nearest tenth.

If an object is dropped from a height of h meters and hits the ground in t seconds then t square root of h49 Suppose that an object is dropped from the top of a class=

Respuesta :

Answer: t = 7.4 seconds

Step-by-step explanation:

Hi, to answer this question we simply have to substitute h=266.56 in the equation given:

t = √ (h/4.9)

Where t is the time in seconds.

Replacing the value of h and solving for t:

t = √ (266.56/4.9)

t = √ (54.4)

t=7.3756

Since the number after the tenth decimal is greater than 5:

t = 7.4 seconds

Feel free to ask for more if needed or if you did not understand something.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico