A very long straight wire carries a 12-A current eastward and a second very long straight wire carries a 14-A current westward. The wires are parallel to each other and are 42 cm apart. Calculate the force on a 6.4 m length of one of the wire.a. 8.0 times 10^-7 N.b. 2.2 times 10^-4 N.c. 8.0 times 10^-5 N.d. 5.1 times 10^-6 N. e. 5.1 times 10^-4 N.

Respuesta :

Answer:

e is the answer

Force F=5.119*10^-4N

Explanation:

Given that

Current in wire a Ia=12A

Current in wire b (lb)=14A

Length of wire is L=6.4m

Distance apart (r)=42cm=0.42m

Also note that U°=4π*10^-7

We are to calculate for the force

F=(U°IaIbL/2πr)

F=4π*10^-7*12*14*6.4/2π*0.42)

F=5.119*10^-4N

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico