Answer:
The 95% confidence interval for the difference between the Route B and Route A commuting times is -3.771808 to 1.771808
Step-by-step explanation:
Here we have the confidence interval is given by the following equation;
[tex]\left (\bar{x}_1-\bar{x}_{2} \right ) - z_{c}\sqrt{\frac{\sigma _{1}^{2}}{n_{1}}-\frac{\sigma _{2}^{2}}{n_{2}}}< \mu _{1}-\mu _{2}< \left (\bar{x}_1-\bar{x}_{2} \right ) + z_{c}\sqrt{\frac{\sigma _{1}^{2}}{n_{1}}-\frac{\sigma _{2}^{2}}{n_{2}}}[/tex]
[tex]\bar x_1[/tex] = 49 Minutes
σ₁ = 2 Minutes
[tex]\bar x_2[/tex] = 50 Minutes
σ₂ = 4 Minutes
n₁ = n₂ = 10 days
α = 0.05
At 95%, from the z score table , z[tex]_c[/tex] = [tex]\pm[/tex]1.959964 ≈ ± 1.96
Plugging in the values Solving we get
Δμ Min = -3.771808 and Δμ Max = 1.771808.