Respuesta :
Answer:
a) W = 1120 J , b) T = 36.809 C
Explanation:
a) To find work, use the relationship between work and kinetic energy
W = ΔK
Since the box starts from rest, its initial speed is zero.
W = ½ m v² - 0
Let's calculate
W = ½ 35 8²
W = 1120 J
b) this work is transformed into heat in the box, let's look for the increase in temperature
Q = W
Q = m [tex]c_{e}[/tex] (T - T₀)
T = T₀ + Q / m c_{e}
The specific heat in degrees kelvin and centigrade has the same numerical value since the variation of the two units is the same
Let's calculate
T = 36.8 + 1120 / (35 3650)
T = 36.8 + 0.0088
T = 36.809 C
A. The work done on the crate by friction is 109.375 J
B. The temperature change of the fruit is 8.56×10¯⁴ K
A. Determination of the work done
Mass (m) = 35 Kg
Initial velocity (u) = 0 m/s
Final velocity (v) = 2.5 m/s
Work done (Wd) =?
Work done = change in energy
Change in energy = ½m(v – u)²
= ½ × 35 × (2.5 – 0)²
= 17.5 × 2.5²
Work done = 109.375 J
B. Determination of the change in the temperature of the fruit
Work = 109.375 J
Heat (Q) = work = 109.375 J
Mass (M) = 35 Kg
Specific heat capacity (C) = 3650 J/kgK
Change in temperature (ΔT) =?
Q = MCΔT
109.375 = 35 × 3650 × ΔT
109.375 = 127750 × ΔT
Divide both side by 127750
ΔT = 109.375 / 127750
ΔT = 8.56×10¯⁴ K
Learn more: https://brainly.com/question/25836290