Respuesta :

Answer:

≈ 30.63 cm²

Step-by-step explanation:

The shaded area is calculated by subtracting the area of the inner circle from the area of the outer circle.

outer circle has radius = 8 ÷ 2 = 4 and inner circle has radius = 5 ÷ 2 = 2.5

shaded area = πr₁² - πr₂² (r₁ is outer and r₂ is inner )

A = π (4² - 2.5²)

   = π(16 - 6.25) = 9.75π ≈ 30.63 cm²

           

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico