Answer:
Step-by-step explanation:
1) Today's cost of 7 cookies = $ 2.80
Today's cost of 1 cookie = 2.80/7
Normal price of cookie = c
[tex]c=0.75+\frac{2.80}{7}\\\\[/tex]
2) c = 0.75 + 0.40
c =$ 1.15