tomatoma tomatoma
  • 27-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-yard piece of ribbon costs $26.76. What is the price per foot?

Respuesta :

Mibo
Mibo Mibo
  • 27-04-2020

Step-by-step explanation:

1 yard = 3 foot

2 yard = 6 foot

So we will divide 26.76 by 6 so that we can get the price per foot

26.76 ÷ 6 = 4.46 per foot

Answer Link

Otras preguntas

3.00 m^3 of water is at 20.0°C.If you raise its temperature to60.0°C, by how much will itsvolume expand?WaterB = 207•10-6 0-1(Unit = m^3)
8. An outlier is going to be added to a data set. Which is most likely to occur? A. an increase in the MAD, but not the IQR B. a decrease in the MAD, but not th
Find the term named in the problem,and the explicit formula. -32,-132,-232,-332,… find a40
Each day last week ms pawn walked 1/2 miles what is the total distance in miles that ms pawn walked 14 days
5x + 12 - 9x - 4 - 16
If we use RH as the base of this triangle, the height is ___ units.
6 A 4-inch by 6-inch photo is put into a picture frame with a border ofconstant width. If the area of the frame, including the picture, is 80 squareinches, find
Hi, I would like a step by step help on the blanks on how this problem was solved.-5 . (4 . 29) = (___ . ___) . 29= ____ . 29= -580
I need help with this following question:Jim wants to lower a hot air balloon seven times going down the same distance for a total of 133 M. What integer repres
Find the x-intercept and y-intercept of the line. - 6x + 4y= 15 Write your answers as exact values. Do not write your answers as ordered pairs. x-intercept: 1 Х