Respuesta :
Answer:
the Periodic LIFO in cost of goods sold is $5,433 (none of suggested options)
Explanation:
Cost of Goods Sold Calculations
January: 6 units × $120 = 720
February: 5 units × $125 = 625
May: 9 units × $130 = 1,170
September: 8 units × $138 =1,104
November: 10 units × $140 =1,400
3 units × $138 = 414
Total = 5,433
Answer:
C) $5,470
Explanation:
Purchases Units Unit price Total Sales (in units)
January: 10 $120 $1,200 6 units
February: 20 $125 $2,500 5 units
May: 15 $130 $1,950 9 units
September: 12 $135 $1,620 8 units
November: 10 $140 $1,400 13 units
total 67 $8,670 41 units
Ending 26 using LIFO $3,200
inventory
10 $120 $1,200
16 $125 $2,000
Cost of goods sold using LIFO = $8,670 - $3,200 = $5,470
Last in, first out (LIFO) method uses the cost of the last units purchased to determine the cost of goods sold.