Respuesta :
Answer:
1
When second polarizer is removed the intensity after it passes through the stack is
[tex]I_f_3 = 27.57 W/cm^2[/tex]
2 When third polarizer is removed the intensity after it passes through the stack is
[tex]I_f_2 = 102.24 W/cm^2[/tex]
Explanation:
From the question we are told that
The angle of the second polarizing to the first is [tex]\theta_2 = 21^o[/tex]
The angle of the third polarizing to the first is [tex]\theta_3 = 61^o[/tex]
The unpolarized light after it pass through the polarizing stack [tex]I_u = 60 W/cm^2[/tex]
Let the initial intensity of the beam of light before polarization be [tex]I_p[/tex]
Generally when the unpolarized light passes through the first polarizing filter the intensity of light that emerges is mathematically evaluated as
[tex]I_1 = \frac{I_p}{2}[/tex]
Now according to Malus’ law the intensity of light that would emerge from the second polarizing filter is mathematically represented as
[tex]I_2 = I_1 cos^2 \theta_1[/tex]
[tex]= \frac{I_p}{2} cos ^2 \theta_1[/tex]
The intensity of light that will emerge from the third filter is mathematically represented as
[tex]I_3 = I_2 cos^2(\theta_2 - \theta_1 )[/tex]
[tex]I_3= \frac{I_p}{2}(cos^2 \theta_1)[cos^2(\theta_2 - \theta_1)][/tex]
making [tex]I_p[/tex] the subject of the formula
[tex]I_p = \frac{2L_3}{(cos^2 \theta [cos^2 (\theta_2 - \theta_1)])}[/tex]
Note that [tex]I_u = I_3[/tex] as [tex]I_3[/tex] is the last emerging intensity of light after it has pass through the polarizing stack
Substituting values
[tex]I_p = \frac{2 * 60 }{(cos^2(21) [cos^2 (61-21)])}[/tex]
[tex]I_p = \frac{2 * 60 }{(cos^2(21) [cos^2 (40)])}[/tex]
[tex]=234.622W/cm^2[/tex]
When the second is removed the third polarizer becomes the second and final polarizer so the intensity of light would be mathematically evaluated as
[tex]I_f_3 = \frac{I_p}{2} cos ^2 \theta_2[/tex]
[tex]I_f_3[/tex] is the intensity of the light emerging from the stack
substituting values
[tex]I_f_3 = \frac{234.622}{2} * cos^2(61)[/tex]
[tex]I_f_3 = 27.57 W/cm^2[/tex]
When the third polarizer is removed the second polarizer becomes the
the final polarizer and the intensity of light emerging from the stack would be
[tex]I_f_2 = \frac{I_p}{2} cos ^2 \theta_1[/tex]
[tex]I_f_2[/tex] is the intensity of the light emerging from the stack
Substituting values
[tex]I_f_2 = \frac{234.622}{2} cos^2 (21)[/tex]
[tex]I_f_2 = 102.24 W/cm^2[/tex]