rose831
contestada

5: Jaquil had $13.10 to spend at the corner store. He bought 2 RAP Snacks that cost $1.55 each and a lunch combo for $7.50. How much money does Jaquil have left?

Respuesta :

Answer:the answer is 2.50.

Step-by-step explanation:

He buys 2 snacks that is 1.55. You need to ADD both of those. When you do that, you get 3.10. He also bought a lumch combo for 7.50. You need to ADD 3.10 and 7.50. After adding those you need to subtract the total amount of money he had (13.10) and the total amount he used (10.60) When you subtract them, you get the answer of 2.50.

ACCESS MORE