A man buys 12.50kg of one of rice for £30 per kg and £67.90 per kg. If he mixes them and makes packets, each containing 3450g of rice, how many packets of rice are there and what is the cost of each packet?

Respuesta :

Answer:

a. The number of packets the two bags/brands of rice can be repackaged to = 7 packets.

b. Cost of one packet is £174.82

Step-by-step explanation:

Please kindly see the attached files for explanation.

Ver imagen ifesynwajesuschrist
Ver imagen ifesynwajesuschrist
ACCESS MORE