IzekiSensei IzekiSensei
  • 20-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 7-foot roll of red ribbon costs $0.42. What is the unit price?

​

Respuesta :

swflclay05
swflclay05 swflclay05
  • 20-04-2020

Answer:

$0.06 per foot

Step-by-step explanation:

You can solve this by dividing 7 from 0.42.

$0.42 ÷ 7 = $0.06

Answer Link

Otras preguntas

What is the answer to this
Large amounts of __________ inhibit synthesis of thyroid hormone, and stimulate thyroid growth and goiter. A. Copper B. Sodium C. Iodine D. Chl
Write scalene isosceles or equal lateral then write acute obtuse or right
what type of microscope is used to show the fine detail of cell organelles, as well as the spindle fiber and chromosomes as seen during anaphase
A carousel has 56 horses 3/8 of them are white how many are not white
what are the two most important processes in the cycling of oxygen in and out of the atmosphere
Light cannot pass through solid matter
wrote three multiplication equations in which the product will have two zeros.Use 50 as one of the factors.
How many voting members in house of representatives?
What happened at the Boston Massacre March 5, 1770??