supremehuncho777 supremehuncho777
  • 20-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 9-pound bag of potatoes costs $4.14. What is the unit price per pound? 2 points
$0.46
$2.17
$0.046
O
$0.22

Respuesta :

devishri1977
devishri1977 devishri1977
  • 20-04-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Unit price = Total price

                     number of items

= 4.14/9

= $0.46

Answer Link

Otras preguntas

Given what you know about physical geography of Egypt what questions come to mind when examining this map ?
I have read it for myself. The bible (in genesis) states that the earth will be here forever. This directly conflicts with everything we know about the universe
"If I'm what I have, and if I lose what I have, who then am I? " Erich Fromm " German Psychologist
Use the law of cosines to find the length of a
Las calificaciones de los alumnos en un examen de Estadística han sido: 6, 4, 4, 3, 6, 10, 1, 0, 2, 6 ,6, 8, 5. Calcula su media. Seleccione una: a. 4.6 b. 6.0
The Square Deal is: O A. Theodore Roosevelt's domestic policy. O B. Theodore Roosevelt's foreign policy. O C. William Howard Taft's foreign policy. O D. William
x⁴ + 3x² + x − a / x − 2
If 1 is added in numerator and denominator then a fraction changes to 4. If 1 is subtracted from the numerator and denominator, fraction changes to 7. Numerator
A motor boat travels 60 miles down a river in 3 hours but takes 5 hours to return upstream. Find the rate of the boat in still water and the rate of the current
halimbawa ng azotea subject: Filipino patulong po:) thanks