Respuesta :

Answer:

37.5

Step-by-step explanation:

225÷6........................................

Answer: $37.50

Step-by-step explanation: To find the cost for 1 ticket, we need to find the unit price.

Unit price means the cost per unit,

in this case, the cost per ticket.

Since we know that it costs $225 for 6 tickets, to find the

cost for 1 ticket, we need to divide 6 into $225 or 6 into 225.

225 divided by 6 is 37.5.

This means that each ticket costs $37.50.

ACCESS MORE