Answer:
[tex]\large \boxed{\text{21.6 mL}}[/tex]
Explanation:
We can use the Combined Gas Laws to solve this problem
[tex]\dfrac{p_{1}V_{1} }{T_{1}} = \dfrac{p_{2}V_{2}}{T_{2}}[/tex]
Data
p₁ = 720 Torr; V₁ = 0.0228 L; T₁ = 20.0 °C
p₂ = 780 Torr; V₂ = ?; T₂ = 28.0 °C
Calculations
(a) Convert the temperatures to kelvins
T₁ = (20.0 + 273.15) K = 293.15 K
T₂ = (28.0 + 273.15) K = 301.15 K
(b) Calculate the new volume
[tex]\begin{array}{rcl}\dfrac{p_{1}V_{1} }{T_{1}} & = & \dfrac{p_{2}V_{2}}{T_{2}}\\\\\dfrac{\text{720 Torr $\times$ 0.0228 L}}{\text{293.15 K}} & = & \dfrac{\text{780 Torr} \times V_{2}}{\text{301.15 K}}\\\\\text{0.056 00 L} & = & \text{2.590V}_{2}\\& = & \text{0.0216 L}\\& = & \textbf{21.6 mL}\\\end{array}\\\text{The calculated volume of the gas is $\large \boxed{\textbf{21.6 mL}}$}[/tex]