Respuesta :

Answer:

The answer to your question is 101.08 moles

Explanation:

Data

number of moles = ?

concentration = 7 M

volume = 14.44 l

Process

1.- Write the Molarity formula

Molarity = moles / volume

2.- Solve for moles

moles = Molarity x volume

3.- Substitution

moles = 7 x 14.44

4.- Result

moles = 101.08

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico