contestada

A weather balloon is filled with helium that occupies a volume of 5.00x104L at 0.995atm and 32.0C. After it is released, it rises to a location where the pressure is 0.720atm and the temperature is -12.0C. What is the volume of the balloon at that location?

Respuesta :

The volume of the balloon at that location is 615 L.

Explanation:

We have to find the volume of the balloon, using the volume, pressure and temperature using the equation as,

[tex]$\frac{P1V1}{T1} = \frac{P2V2}{T2} \\[/tex]

P1 = 0.995 atm

P2 = 0.720 atm

V1 = 5 × 104 L = 520 L

T1 = 32 + 273 = 305 K

T2 = -12+ 273 = 261 K

We need to find V2 by rearranging the above equation as,

V2 = [tex]$\frac{P1V1T2}{P2T1}[/tex]

Now plugin the values as,

V2 =[tex]$\frac{0.995 \times 520 \times 261 }{0.720\times 305}\\[/tex]

    = 614.9 ≈ 615 L

So the volume of the balloon at that location is 615 L.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico