Respuesta :
The price per potato can be obtained using the arithmetic operations. Hence, the price per potato is $0.95
- Total amount = $24.65
- Amount left after purchase = $18.95
Total amount spent = $24.65 - 18.95 = $5.70
Price per potato = (Total amount spent ÷ number of potatoes purchased)
Price per potato = ($5.70 ÷ 6) = $0.95
Therefore, the price per unit of potato ls $0.95
Learn more : https://brainly.com/question/15165519