26malorylear
26malorylear 26malorylear
  • 17-04-2020
  • Mathematics
contestada

The Hawk grocery store is selling 12 oranges for $6.60. What is the unit rate?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 17-04-2020

Unit rate is total price divided by total quantity:

Unit rate = 6.60 / 12

Unit rate = 0.55 each

Answer Link

Otras preguntas

I asked this question earlier and no one has answered.  The MoviePlex theater sold 1,456 tickets.  The theater sold 6 times as many regular price tickets as it
Solve for 4x^2+81=36x using the quadratic formula
How did the U.S. Constitution reflect the ideas of the Enlightenment.
you have 160 yards of fencing to enclose a rectangular region. find the maximum area of the rectangular region
factor the trinomialy (to the second) -10y+21
I need help please the friends would greatly appreciate it. plotted in the complex plane ... :)
I need help please the friends would greatly appreciate it. plotted in the complex plane ... :)
Why didn’t the League of Nations work as Wilson envisioned it?
A hair salon receives a shipment of 84 bottles of hair conditioner to use and sell to customers. The two types are labels type A & type B. A costs $6.50 per
Where do hares live?Like what biome do they live in...THANKS.
ACCESS MORE