Answer:
The potential difference across the resistor is 250 volts.
Explanation:
The potential difference [tex]V[/tex] across the ends of the resistor is given by
[tex]V = IR[/tex]
where [tex]I[/tex] is the current through the resistor and [tex]R[/tex] is is its resistance.
Now, in our case
[tex]R = 1.0*10^3\Omega[/tex],
[tex]I = 0.25 A[/tex];
therefore, the potential across is
[tex]V = 0.25A (1.0*10^3\Omega)[/tex]
[tex]\boxed{V = 250volts.}[/tex]