- Dale needs to buy some pencils. Brand A has a pack of 48 pencils for $7.97. Brand B has a pack of 72 pencils for $9.88.
Find the unit price for each brand. Then state which brand is the better buy based on the unit price.
Round your answers to the nearest cent.
Answer-brand A~0.17
Brand b-0.14
Brand b is better buy