On the first day of​ June, there were about 16.78 h of daylight in a city. Five months​ later, there were about 6.70 h of daylight. What was the percent​ decrease?

Respuesta :

Answer:

60.07%

Step-by-step explanation:

Decrease: 16.78 - 6.70 = 10.08

% decrease:

10.08/16.78 × 100 = 60.07151371%

Answer:

60.1% decrease

Step-by-step explanation:

Let's say the percent decrease was x%. Now, we have the equation:

16.78 - x% * 16.78 = 6.70

x% is just x/100

16.78 * (1 - [tex]\frac{x}{100}[/tex] ) = 6.70

1 - [tex]\frac{x}{100}[/tex] = 6.70/16.78 ≈ 0.399

[tex]\frac{x}{100}[/tex] = 1 - 0.399 = 0.601

x = 60.1

Thus, the percent decrease is 60.1%.

Hope this helps!

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico