Respuesta :

The unit price is tantamount to saying the price of each. For this item, we are asked to determine the price of each can. Thus, it can be determined by dividing the price to number of cans.
                           $5.25 / 5 = 1.05
Thus, each can of tomato sauce costs $1.05. 

Answer:

1.05

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE