is2aBoyajKess
is2aBoyajKess is2aBoyajKess
  • 20-07-2016
  • Mathematics
contestada

A store is selling five cans of tomato sauce for $5.25. What is the unit price?

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 20-07-2016
The unit price is tantamount to saying the price of each. For this item, we are asked to determine the price of each can. Thus, it can be determined by dividing the price to number of cans.
                           $5.25 / 5 = 1.05
Thus, each can of tomato sauce costs $1.05. 
Answer Link
SolidSnake10482
SolidSnake10482 SolidSnake10482
  • 19-04-2019

Answer:

1.05

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How were the Ostrogoths affected by settling in the Western Roman Empire?
Write 50/12 as a mixed number.
Which of the following terms is most closely associated with a tRNA molecule? a. codon b. anticodon c. transcription d. ribosome
How were the Ostrogoths affected by settling in the Western Roman Empire?
Which is not produced by condensation? A. fog B. dew C. clouds D. smog
Sue wrote a double fact. It has a sum less than 10 and greater than 4. The addends are each less than 5. What fact might she have written?
In which type of government structure do local states have the greatest power?
Can you show 0.02 using only tenth place-value blocks?
What is 974.835 divided by 12.45 and you have to show work
How many times can 12 going to 144