highamella12
highamella12 highamella12
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

an 8-pound bag of potatoes costs $18 at this price how much would 15 pounds cost?

Respuesta :

myawengerd
myawengerd myawengerd
  • 03-04-2020
The easiest way is to break it down by dividing 18 by 8 (to find how much it costs per pound) 18 divided by 8 is 2.25 which is the price per pound. Then we would multiply 2.25 and 15 which is $33.75. I hope that helped!!
Answer Link

Otras preguntas

7. Choose the graph below that best represents the equation: x-y = -2
Given: BD and AC bisect each other Prove: TriangleABE is congruent to TriangleCDE
what mass of solid [tex]\mathrm{NaCH} 3 \mathrm{CO} 2[/tex] (molar mass [tex]=82.0 \mathrm{~g} / \mathrm{mol}[/tex] ) should be added to [tex]1.0 \mathrm{~L}[/t
Need help asap please don’t understand. Factor completely 5v^2-30v+40 show work
Can malaria be treated with antibiotics? Explain your answer
draw the lewis structure of hcn. include lone pairs.
3.08 Quiz: The Coordinate Plane PLEASE HELP I WILL GIVE BRAINLYLESS
Solve each system of equations by graphing. Identify all possible solutions. y=x²+6x y=x-4
I’ll give branniest If the boundary line is dashed and the graph is shaded below the line what inequality do we use and why?
Find the area of the figure. (Sides meet at right angles.)