Jucreaudaniuca
Jucreaudaniuca Jucreaudaniuca
  • 19-07-2016
  • Mathematics
contestada

jill bought a pound of strawberries for $4.00. what is the price, in dollars, per ounce of strawberries?

Respuesta :

Ckaranja
Ckaranja Ckaranja
  • 29-07-2016
1 pound = 16 ounces
16 ounces are equivalent to 4 dollars
1 ounce is equivalent to?

[tex] \frac{1*4}{16} [/tex]
=[tex] \frac{1}{4} [/tex]
Answer Link

Otras preguntas

Is Linda really suited to practicum at Inner City Health Care? What are the potential advantages or disadvantages of this practicum placement
A car travels 13 miles to the North before turning and drive 10 miles East. From here, they drive 5 miles South, another 2 miles East, and finally drive miles S
What is the food sources of Vitamins and Minerals?
1 — Which of the following is an example of passive transport a) Ca efflux by Ca pump b) Ca sequestration in sarcoplasmic reticulum c) K efflux through k leak c
You buy 1 shirt and 2 pair of pants for $31 Your friend buys 3 shirts and 1 pair of pants for $38
what is the difference between a female and a male in anatomy terms?
Why do we say that the rift valley region of Ethiopia is the most geologically unstable area in the country?
Compare the properties of DNA isolated from different organisms. What similarities did you observe?
Which sentence from the excerpt most strongly supports the inference you can make about the author's point of view? A) “She’s simply called HeLa, the code name
A group of students form a healthy earth club at their school their goal is to limit their schools impact on human-led climate change . They brainstormed a list