te6smaaGerRudo
te6smaaGerRudo te6smaaGerRudo
  • 19-07-2016
  • Mathematics
contestada

yen paid $10.50 for 2.5 pounds of pretzels. what price did she pay for each pound of pretzels?

Respuesta :

EjerciciosFyQ
EjerciciosFyQ EjerciciosFyQ
  • 19-07-2016
You only must do a proportion:

[tex]1\ pound\cdot \frac{10.50\$}{2.5\ pound} = \bf 4.20\$[/tex]

The price of each pound of pretzels is 4.20$.
Answer Link
daphneperez208
daphneperez208 daphneperez208
  • 08-04-2020

Answer:

The price of each pound of pretzels is 4.20$

Answer Link

Otras preguntas

Find the greatest common factor of 28 and 32
Why does a wet towel spread out and hung outside on a windless day dry faster than a wet towel left rolled up in a plastic bag?
How do cold baths help people lose weight?
Spherically shaped bacteria are known as
The goals of the nineteenth-century women's movement included _____. religious freedom the right to vote the right to travel overseas fairness in property laws
49.5 is what percent of 33?
.. r 3 times as many badges as Jen where p the number of badges of badges Jen owns. v 7 many does Jen have I r badges
if you work 5 hours made 380 cookies how do you write an equation for each hour
A chemical reaction is taking place in a beaker. The side of the beaker feels cold to the touch. Which type of reaction is taking place? A. EXOTHERMIC, because
Mention two successful (prominent) entrepreneurs in South Africa and briefly discuss their role in our society.