Answer:
The difference in the unit prices is $0.04 per pound.
The answer is a. 0.04 per pound.
Step-by-step explanation:
Given:
A 5 pound Bag of apples cost 4.50 and a 8 pound bag of the same type of apples cost $7.52.
Now, to find the difference in the unit prices.
So, we get the unit price first for both quantities of apples 5 pound bag and 8 pound bag by using unitary method:
If, 5 pound bag of apples cost = $4.50.
Then, 1 pound bag of apples cost = [tex]\frac{4.50}{5} =\$0.90.[/tex]
Thus, the unit price of 5 pound bag of apples is 0.90 per pound.
Now, to get the unit price of 8 pound bag of apples:
If, 8 pound bag of apples cost = $7.52.
Then, 1 pound bag of apples cost = [tex]\frac{7.52}{8} =\$0.94.[/tex]
Hence, the unit price of 8 pound bag of apples is 0.94 per pound.
Now, to get the difference in the unit prices by subtracting the unit price of 5 pound bag of apples from the unit price of 8 pound bag of apples:
[tex]\$0.94-\$0.90\\\\=\$0.04.[/tex]
Thus, the difference in the unit prices = $0.04.
Therefore, the difference in the unit prices is $0.04 per pound.
The answer is a. 0.04 per pound.