The molecular weight of phosphoric acid, H 3 PO 4 , is 97.99 * g/(mol) What is the mass, in grams, of 0.00948 mol of phosphoric acid?

Answer:
0.93g
Explanation:
Given parameters:
Molecular weight = 97.99g/mol
Number of moles = 0.00948 mol
Unknown:
Mass of phosphoric acid = ?
Solution:
To find the mass of phosphoric acid, use the expression below;
Mass of phosphoric acid = molecular weight x number of moles
Input the parameters and solve;
Mass = 97.99 x 0.00948
Mass = 0.93g
A mole is one of the convenient unit for making measurements in chemistry. It related to mass, volume, atoms, electrons e.t.c in many different ways.
Answer:
0.929g
Explanation:
I did it on khan and put the answer the other person gave and it was wrong so this is correct