If a metal wire carries a current of 0.10 A, how long does it take for 5.00x1018 electrons to pass a given cross-
sectional area of the wire? (The charge on one electron is 1.6x10-19 C.)

Respuesta :

Answer:

8 seconds

Explanation:

The current in a wire is defined as

[tex]I=\frac{q}{t}[/tex]

where

q is the charge passing through a given point of the wire in a time t

In a metal wire, the current is generally carried by electrons. So, the charge passing through a certain point of the wire can be written as

[tex]q=Ne[/tex]

where

N is the number of electrons

[tex]e=1.6\cdot 10^{-19}C[/tex] is the fundamental charge (the charge of one electron)

So the formula becomes

[tex]I=\frac{Ne}{t}[/tex]

In this metal wire we have

I = 0.10 A is the current in the wire

[tex]N=5.00\cdot 10^{18}[/tex] is the number of electrons

Solving for the time, we find:

[tex]t=\frac{Ne}{I}=\frac{(5.00\cdot 10^{18})(1.6\cdot 10^{-19})}{0.10}=8 s[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico