Answer:
=$1,842
Explanation:
et gain or loss from the sale of shares will be the total cost of purchasing the shares minus the amount realized from selling the shares.
The total cost of purchases ( adjusted basis) cost price x shares quantity + brokerage fee
=(285 shares x $84 ) + $185
=$23,940 +$185
=$24,125
The net amount realized from the sale
=selling price multiplied by shares minus brokerage fee
=($285 X 92) - $235
=26,220 - 253
=$25,967
=Gain or loss
= $25,967- $24,125
=$1,842