Respuesta :
The molarity of a solution that contains 4.53 moles of Lithium nitrate will be:
"1.59".
Molarity of solution
According to the question,
Number of moles of Lithium nitrate = 4.53 moles
Liters of solution = 2.85
We know the formula,
→ Molarity = [tex]\frac{Number \ of \ moles}{Liters \ of \ solution}[/tex]
By substituting the values,
= [tex]\frac{4.53}{2.85}[/tex]
= 1.59
Thus the above response is correct.
Find out more information about molarity here:
https://brainly.com/question/10608366