reynoldskamille424 reynoldskamille424
  • 31-03-2020
  • Mathematics
contestada

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Respuesta :

makynna makynna
  • 31-03-2020

Answer: 6 dollars per pound

Step-by-step explanation: since you have 5 pounds of concrete you just divide 40 by 5 and then you get 6.

Answer Link
carlosfavian134 carlosfavian134
  • 31-03-2020

Answer:

8$/lb

Step-by-step explanation:

because 8x5 is 40 there for each pound would be 8$ if there are 5 pounds

Answer Link

Otras preguntas

Where does the pearl take place?
1/2 of a box of cereal is divided equally between 4 bowls.How much cereal is in each bowl
Using the map below locate and label the following regions of Africa
how many senators have in marylan
how many senators have in marylan
The area of a rectangle is length x width.Sasha is looking for rent the floor plan is rectangular.The length of the store is 21 and 2/3feet amd the area is 325
Which organelle is responsible for the synthesis of enzymes
Find x. A) 2√5 B) 3√5 C) 6
What were the British instructed to do with the tea
63 POINTS!!!!!! JUST NEED ASSURANCE