BOMBSFAIR8344 BOMBSFAIR8344
  • 31-03-2020
  • Mathematics
contestada


Three dozen eggs cost $18.00, How much would one egg cost?

Respuesta :

isabelariskin80
isabelariskin80 isabelariskin80
  • 31-03-2020

Answer:

SUPER SORRY IF THIS IS WRONG

I believe one egg would cost $2

Step-by-step explanation:

Three dozen eggs is 36 eggs, then 36 divided by 18 is 2. So one egg would be $2.

Again really sorry if I am wrong.

Answer Link
eclaret
eclaret eclaret
  • 31-03-2020
3 dozen = 36 eggs

$18.00 / 36 eggs = 0.5

Each egg cost $0.50
Answer Link

Otras preguntas

What is constituent assembly?
complete the pattern 2, 6, 21, 88, ...
Estimate the roots of f(x)
Which of the following is an example of a density-independent limiting factor? 1. Zebra population growth is limited as a result of grass depletion. 2. The song
again with this please​
A water sprinkler sends water out in a circular pattern. How large is the watered area if the radius of the watering pattern is 3 feet? Use 3.14 for pi.
any 5 family resources?​
what time......the first bus.......(leave) for kathmandu?​
helppppp pleaseee tap or click picture if needed​
Read an excerpt from a student’s essay arguing for replacing the school’s computers. The computers in our school are more than 10 years old. They can’t be upda