MRiley0806 MRiley0806
  • 31-03-2020
  • Mathematics
contestada

Denise bought 5.2 pounds of rice for 5.29. How much would 2 pounds of rice cost?

Respuesta :

sanufunmia
sanufunmia sanufunmia
  • 31-03-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

if 5.2 pounds cost 5.29 , 1 pound will be less=5.2/5.29

then multiply it by 2 =1.96

Answer Link

Otras preguntas

what does every now and again mean
Plz can someone answere the question plz!!!!!!!!!!!!!!
Which former multinational state is now divided into seven independent states, including Croatia, Serbia, Slovenia, Bosnia, and Herzegovina? a. Germany b. the S
The stack on the left is made up of 15 pennies, and the stack on the right is also made up of 15 pennies. If the volume of the stack of pennies on the left is 3
Factor z^3 - 2z^2 + 9z - 18
for this problem how do i get n? 6n-12=n+3
why did Hitler commit suicide?
How many days in 100 years ?
Holes by Louis Sachar Over a century ago, Camp Green Lake was very different to the way it is now. In what way has the area changed over time
How do you solve the inequality 6y+3> -18x