contestada

Unit Rates
3 cans of corn for $1.68; 5 cans of corn for $2.45

A. $5.04 per can ;$12.25 per can; 3 cans for $1.68
B. $.56 per can; $.49 per can; 5 cans for $2.45
C. $.56 per can; $.49 per can; 3 cans for $1.68
D. $5.04 per can; $12.25 per can; 5 cans for $2.45

Respuesta :

1.68 divided by 3 = 0.56
2.45 divided by 5 = 0.49
5 cans for $2.45 is the better deal
B is the answer

Answer:

B

Step-by-step explanation:

hope this helps  :)