A new car sells for $25,000The value of the car decreases by 15% each yearWhat is the approximate value of the car 5 years after it is purchased?

Respuesta :

Answer:

$6250

Step-by-step explanation:

The selling price of the new car is  $25,000. The car's value decreases by 15% each year.

If we consider the decrease in value of the new car is 15% of the original value of the purchase of the car, then after 5 years the value of the car will decrease by (15 × 5) = 75%.

Therefore, the price will become (100 - 75) = 25%.

So, the value of the car after 5 years will be [tex](25000 \times \frac{25}{100}) = 6250[/tex] dollars. (Answer)

Answer:

A  $11,093

Step-by-step explanation:

Edge 2021

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico