Respuesta :

Answer: The total pressure inside the container is 77.9 kPa

Explanation:

Dalton's law of partial pressure states that the total pressure of the system is equal to the sum of partial pressure of each component present in it.

To calculate the total pressure inside the container, we use the law given by Dalton, which is:

[tex]P_T=p_{N_2}+p_{O_2}+p_{Ar}[/tex]

We are given:

Vapor pressure of oxygen gas, [tex]p_{O_2}[/tex] = 40.9 kPa

Vapor pressure of nitrogen gas, [tex]p_{N_2}[/tex] = 23.3 kPa

Vapor pressure of argon, [tex]p_{Ar}[/tex] = 13.7 kPa

Putting values in above equation, we get:

[tex]p_T=23.3+40.9+13.7\\\\p_{T}=77.9kPa[/tex]

Hence, the total pressure inside the container is 77.9 kPa

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico