A student places blocks on a 100cm long see-saw as shown/
How much torque is caused by Block A (weight: 5.00N)?
How much torque is caused by Block B (weight: 14N)?
How much torque is caused by the see-saw's 7.00N weight?
Will the see-saw tip over?

A student places blocks on a 100cm long seesaw as shown How much torque is caused by Block A weight 500N How much torque is caused by Block B weight 14N How muc class=

Respuesta :

Answer:

Part 1)

[tex]\tau_1 = 5 \times (0.50) = 2.5 N m[/tex]

Part 2)

[tex]\tau_2 = 14 \times (0.30) = 4.2 N m[/tex]

Part 3)

[tex]\tau_3 = 1.4 N m[/tex]

Part 4)

Since torque on right side is more so here it will turn and slip over it

Explanation:

As we know that the block A is placed at distance

d = 50 cm from the hinge at 70 cm mark

So torque due to weight of A is given as

[tex]\tau_1 = 5 \times (0.50) = 2.5 N m[/tex]

the block B is placed at distance

d = 30 cm from the hinge at 70 cm mark

So torque due to weight of B is given as

[tex]\tau_2 = 14 \times (0.30) = 4.2 N m[/tex]

Now torque due to weight of the scale is given as

[tex]\tau_3 = 7(0.20)[/tex]

[tex]\tau_3 = 1.4 N m[/tex]

now torque on left side of scale is given as

[tex]\tau_{left} = \tau_1 + \tau_3[/tex]

[tex]\tau_{left} = 2.5 + 1.4 = 3.9 N m[/tex]

Torque on right Side is given as

[tex]\tau_{right} = \tau_2 = 4.2 Nm[/tex]

Since torque on right side is more so here it will turn and slip over it

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico