In the diagram, HK is tangent to Circle O. If HK is 24mm and the length from H to the
edge of the circle along OH is 18mm, what is the length of the radius of the circle?

Respuesta :

Answer:

The length of the radius of the circle is 7 mm

Step-by-step explanation:

see the attached figure to better understand the problem

we know that

If HK is tangent to circle O at point K

then

The radius OK is perpendicular to segment HK and triangle OKH is a right triangle

Applying the Pythagorean Theorem

[tex]OH^2=OK^2+HK^2[/tex]

we have

[tex]OH=(r+18)\ mm\\OK=r\ mm\\HK=24\ mm[/tex]

substitute

[tex](r+18)^2=r^2+24^2[/tex]

solve for r

[tex]r^2+36r+324=r^2+576[/tex]

[tex]36r=576-324\\36r=252\\r=7\ mm[/tex]

therefore

The length of the radius of the circle is 7 mm

Ver imagen calculista
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico