Respuesta :
In order to find the answer you have to create a sample space:
S= {b, b, b, b, r, r, r, r, r, b, b, b, b, b, b, b, g, g, g, p, p, p, p, p, p,}
P(b)= 4/25 or 16%
P(r)= 5/25 or 1/5 or 20%
P(b)= 7/25 or 28%
P(g)= 3/25 or 12%
P(p)= 6/25 or 24%
Now the answer is obvious, the theoretical probability that Lucas chooses a red bowling ball is 6/25 or 24%.
Hope this helped, have a good day UwU <3
The theoretical probability that Lucas chooses a red bowling ball is 1/5.
What is the theoretical probability?
Theoretical probability is an approach in probability theory that is used to calculate the probability of an outcome of a specific event.
Lucas is choosing a bowling ball to use at the bowling alley.
There are 4 black, 5 red, 7 blue, 3 green, and 6 purple bowling balls on the rack.
Total number of balls = 4 + 5 + 7 + 3 +6 = 25
If each choice is equally likely, what is the theoretical probability that Lucas chooses a red bowling ball is;
[tex]\rm Probability =\dfrac{Red \ balls}{Total \ number \ of \ balls }\\\\Probability =\dfrac{5}{25}\\\\Probability=\dfrac{1}{5}[/tex]
Hence, the theoretical probability that Lucas chooses a red bowling ball is 1/5.
Learn more about probability here;
https://brainly.com/question/22484536
#SPJ2