Sound travels through air at 343 m/s at 20 °C. A bat emits an ultrasonic squeak and hears the echo 0.05 second later . How far away was the object that reflected it?

Respuesta :

Answer:

Distance of the object is 8.6 m

Explanation:

As we know that the speed of sound at t degree C is given as

[tex]v = 332 + 0.6 t[/tex]

here we know that the temperature is

t = 20 degree C

so we have

[tex]v = 332 + 0.6(20)[/tex]

[tex]v = 344 m/s[/tex]

now we know that bat heard the echo of sound in 0.05 s

so the to and fro distance of the object is d + d = 2d

so we have

[tex]2 d = v\times t[/tex]

[tex]2d = 344(0.05)[/tex]

[tex]d = 8.6 m[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico