Respuesta :

Answer:

25N

Explanation:

From hooke's law,

The force (F) is directly proportional to the extention (e) caused by the force.

This is represented mathematically as:

F & e

F = Ke

K = F /e

Therefore, we F1/e1 = F2/e2

Data obtained from the question include:

F1 (initial force) = 5N

e1 (initial extension) = 2cm = 2/100 = 0.02m

F2 (final force) =?

e2 (final extension) = 10cm = 10/100 = 0.1m

F1/e1 = F2/e2

5/0.02 = F2/0.1

Cross multiply to express in linear form as shown below:

0.02 x F2 = 5 x 0.1

Divide both side by 0.02

F2 = (5 x 0.1) / 0.02

F2 = 25N

Therefore, a force of 25N is needed to extend the spring 10cm

ACCESS MORE
EDU ACCESS