Respuesta :

Answer:

  • 433g

Explanation:

1. Calculate the mass of each reactant gas in the mixture

a) CH₄

  • 28.6% of 289g
  • 0.286 × 289g = 82.654g

b) C₃H₈

  • 71.4% of 289g
  • 0.714 289g = 206.346g

2. Calculate the mass of CO₂ produced by each gas in the mixture

a) CH₄

i) Balanced chemical equation:

  • CH₄(g) + 2O₂(g) → CO₂(g) + 2H₂O(g)

ii) Number of moles of CH₄:

  • number of moles = mass in grams / molar mass
  • molar mass of CH₄ = 16.04g/mol
  • number of moles = 82.654g / 16.04 g/mol = 5.153 mol

iii) Number of moles of CO₂

  • From the balanced chemical equation, the mole ratio is 1 mol CH₄ : 1 mol CO₂.
  • Hence, 5.153 mol of CO₂ are produced

iv) Convert the number of moles to mass

  • mass = number of moles × molar mass
  • molar mass of CO₂ = 44.01g/mol
  • mass = 5.153 mol × 44.01g/mol = 226.8 g

b) C₃H₈

i) Balanced chemical equation:

  • C₃H₈(g) + 5O₂(g) → 3CO₂(g) + 4H₂O(g)

ii) Number of moles of C₃H₈:

  • number of moles = mass in grams / molar mass
  • molar mass of C₃H₈ = 44.1g/mol
  • number of moles = 206.346g / 44.1 g/mol = 4.679 mol

iii) Number of moles of CO₂

  • From the balanced chemical equation, the mole ratio is 1 mol C₃H₈ : 1 mol CO₂.
  • Hence, 4.679 mol of CO₂ are produced

iv) Convert the number of moles to mass

  • mass = number of moles × molar mass
  • molar mass of CO₂ = 44.01g/mol
  • mass = 4.679 mol × 44.01g/mol = 205.9 g

3. Total mass of CO₂

Add the two values found above:

  • 226.8g + 205.9g = 432.7g

Round to 3 significant figures: 433g.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico