Answer: 0.5 seconds
Explanation:
Given that:
Frequency of the George Washington Bridge F = 2.05 Hz
Period T = ?
Recall that frequency is the number of cycles a wave can complete in one second. Hence, frequency is the inverse of period.
i.e F = 1/T
2.05Hz = 1/T
T = 1/2.05Hz
T = 0.488 seconds (Rounded to the nearest tenth as 0.5seconds)
Thus, the period of the George Washington Bridge is 0.5 seconds