Answer:
25 joule.
Explanation:
solution
here,
given
mass =0.2 kg
speed or velocity = 7m/s
kinetic and mechanical energy =10 m
mechanical energy = ?
now,
kinetic energy = 1/2 = m * (v)2
= 1/2 = 0.2kg * (7)2
= 1/2 = 10
=5J
hence , total kinetic energy of the bird is (5+10)=15J
again,
we have,
mechanical energy =kinetic energy + potential energy
= (15+10)J
= 25J
hence, the mechanical energy of the bird is 25J.
here ,some formula and unit related to this question.
kinetic energy= 1/2=m*(v)2
kinetic energy = speed
mechanical energy= (knietic+potential )energy