The capacity of an elevator is 10 people or 1730 pounds. The capacity will be exceeded if 10 people have weights with a mean greater than 1730 divided by 10 equals 173 pounds. Suppose the people have weights that are normally distributed with a mean of 175 lb and a standard deviation of 31 lb.

a. find the probability that if a person is randomly selected, his weight will be greater than 176 pounds.



The probability is approximately ___



b. Find the probability that 10 randomly selected people will have a neam that is greater than 176 pounds.

Statistics and Probability



The probability is approximately ___



c. Does the elevator appear to have the correct weight limit?

Respuesta :

Answer:

a. 48.80%

b. 46.02%

c. 57.93% probability of the sample mean weight being above the weight limit, which is a high probability, meaning that the elevator does not appear to have the correct weight limit

Step-by-step explanation:

To solve this question, we need to understand the normal probability distribution and the central limit theorem.

Normal probability distribution

Problems of normally distributed samples are solved using the z-score formula.

In a set with mean [tex]\mu[/tex] and standard deviation [tex]\sigma[/tex], the zscore of a measure X is given by:

[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.

Central Limit Theorem

The Central Limit Theorem estabilishes that, for a normally distributed random variable X, with mean [tex]\mu[/tex] and standard deviation [tex]\sigma[/tex], the sampling distribution of the sample means with size n can be approximated to a normal distribution with mean [tex]\mu[/tex] and standard deviation [tex]s = \frac{\sigma}{\sqrt{n}}[/tex].

For a skewed variable, the Central Limit Theorem can also be applied, as long as n is at least 30.

In this problem, we have that:

[tex]\mu = 175, \sigma = 31[/tex]

a. find the probability that if a person is randomly selected, his weight will be greater than 176 pounds.

This is 1 subtracted by the pvalue of Z when X = 176. So

[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]

[tex]Z = \frac{176 - 175}{31}[/tex]

[tex]Z = 0.03[/tex]

[tex]Z = 0.03[/tex] has a pvalue of 0.5120

1 - 0.5120 = 0.4880

48.80% probability that if a person is randomly selected, his weight will be greater than 176 pounds.

b. Find the probability that 10 randomly selected people will have a neam that is greater than 176 pounds.

Now [tex]n = 10, s = \frac{31}{\sqrt{10}} = 9.8[/tex]

This is 1 subtracted by the pvalue of Z when X = 176. So

[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]

By the Central Limit Thorem

[tex]Z = \frac{X - \mu}{s}[/tex]

[tex]Z = \frac{176 - 175}{9.8}[/tex]

[tex]Z = 0.1[/tex]

[tex]Z = 0.1[/tex] has a pvalue of 0.5398

1 - 0.5398 = 0.4602

46.02% probability that 10 randomly selected people will have a neam that is greater than 176 pounds.

c. Does the elevator appear to have the correct weight limit?

The weight limit is 173 pounds in a sample of 10.

The probability that the mean weight is larger than this is 1 subtracted by the pvalue of Z when X = 173. So

[tex]Z = \frac{X - \mu}{s}[/tex]

[tex]Z = \frac{173 - 175}{9.8}[/tex]

[tex]Z = -0.2[/tex]

[tex]Z = -0.2[/tex] has a pvalue of 0.4207

1 - 0.4207 = 0.5793

57.93% probability of the sample mean weight being above the weight limit, which is a high probability, meaning that the elevator does not appear to have the correct weight limit

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico